Nijak extrémne neprežívam exterierové vlastnosti zvierat, ale tu je treba vždy zbystriť....
Merle sfarbenie je také ciky caky viac farebné do modra presvitajúce odtiene (?), niečo ako nové trendy teraz u kaderníka s nádychom šedivej A tak ako každý kaderník vám namieša iný odtieň, tak aj príroda dá buď viac,alebo menej merle farby u týchto plemien... Môže za to tzv. merle gén a tu je dôvod prečo o tom píšem. Koho zaujíma genetika, nech mi napíše komentár, odpoviem mu a napíšem viac.
Tí ostatní čítajte ďalej a zapamätajte si len jedno.
Na tento merle gén je preukazatelne väčší výskyt hluchoty a defektov očí než u ostatných psov!!!
Ide v skratke o to, že aby pes mohol počut, musí mať bunky v uchu pigmentované. Ak tomu tak nie je a sú "biele", tak nervové zakončenia práve v týchto bunkách atrofujú a zviera hluchne. čiastočne,alebo úplne. Jednostranne, či obojstranne.
Ide o lotériu či sa merle trafilo do vnútorného ucha a ucho je pigmentované či nie.
Aká je diagnostika? Odpoveď: ťažká...
Jediná spoľahlivá metódaje tzv. BAER testovanie, bezbolestný test reakcie mozgu na zvuky. Robia to každému ľudskému novorodencovi, v Bratislave vás skontrolujú napr. na klinike SIBRA.
Čo sa týka defektov očí, môžu byť od ľahkých problémov s videním, cez slepotu až po nevyvinuté oko.
Subluxované pupilly, defekty pupilly atď.
To je asi v skratke čo som chcela napísať, prišlo mi to ako taká zaujímavosť, rozhodne som nikoho nechcela odradiť od kúpy merle šteniatka.
Osobne nedoporučujem mať hluchého psíka s malými deťmi, či pri koňoch a kravách ako to často vídam..
Prečo si snáď každý normálny človek domyslí.
A to je asi všetko, káva je dopitá, ide sa "makať" a vám prajem krásnu nedeľu...
--------------------------------------------------------------------------------------------
V noci vylezú a keď sa stretnú s iným krtom, tak sa púšťajú do boja na život a na smrť. Smrť je v 90% jediné riešenie porazeného.
Majú veľmi ostré a tiež dosť dlhé zúbky, ktorými si vedia spôsobiť smrteľné rany. V porovnaní je to ako by sme si my ľudia zasadzovali rany o hĺbke priemerne dlhej čepele noža. Zabíjajú se bez rozdielu - samice, samci, všetko jedno.. Len v krátkom období párenia se niekedy súboj mení na párenie..Tak roztomilé zvieratko a pritom aký agresor, že?
Talpa europaea - krt podzemný. Tento jediný druh krta má oči, i keď nimi vníma asi iba svetlo - podobne ako jeho najobľúbenejšia potrava - dážďovky.. Krt, keď nemá dostatok kyslíku, dokáže prejsť pod zemou na druh dýchania, pri ktorom spotrebuje omnoho menej kyslíku a teda pri tom vylúči ja menej kysličníku uhličitého. To nemá hociktorý cicavec Malé Karpaty Zdroj : Gevura
-----------------------------------------------------------------------------------
Dysplázia bedrového kĺbu (DBK)
Dlhé príspevky nikto nečíta, tažkže skrátim všetko jak sa bude dať, kto bude mať otázky použije google a dočíta sa :)
DBK je genetická vývojová vada bedrového kĺbu. Vývojová!!!! Tzn. že šteniatko sa rodí s normálne utvoreným
bedrovým kĺbom, ak sa však u nich ukáže genetická predispozícia a niektoré faktory vonkajšieho prostredia
(napr. kŕmenie vysokým podielom mäsa a tým urýchlenie rastu u obrých plemien) môže táto vada vzniknúť.
U detí je to pre zaujímavosť iné, tie už sa rodia so "zlými kĺbami"..
Zdravý bedrový kĺb umožňuje len krúživý pohyb, pri abnormalitách aj pohyb bočný čo spôsobuje pri pohybe bolestivé trenie kĺbovej hlavice o kĺbovú jamku.
Pri vyšších štádiách dysplázie sa tak pohyb pre psa stáva nepríjemný a bolestivý, pričom v najvyšších štádiách stráca pes pohyblivosť úplne.
Ak máte psa pod 25kg môžete ísť kľudne venčiť, vás by sa to nemalo týkať, naopak tí čo majú NO, labradora, rtw., boxera seďte a čítajte ďalej.
Ako predísť DBK?
a) výber šteniatka (avšak pri polygénnej dedičnosti DBK vám aj perfektný rodičovský pár s Ačkovými známkami nezaručí
A potomka. Pri 30% to nevyjde :-(
b) výživa Ak ste laik kupujte kvalitné granule, ak ste zvyknutý BARFovať a pod. je treba si niečo o tom doštudovať.
Mlieko a vaječné škrupinky ešte prežijem, ak však umelo dodávate vápnik nebudeme kamoši, psa si len ničíte. Prosím, nerobte to.
c) stupeň zaťaženia jedinca tzn. dať psovi kontrolovaný pohyb počas rastu, tzn. časté krátke prechádzky, hry s ostatnými
psami...
Bicykel a túry ešte odložte!!!..Psa do schodov vynášať tiež nemusíte :-))))
Častá diagnostika PEnnHIP systém
Ide o relatívnu novinku vychádzajúcu z poznatku, že šteňa sa rodí s plnohodnotným kĺbom a DBK sa vyvýja až neskôr.
V praxi to vyzerá takto, pes sa prispí, ručne a rtg sa vyšetrí voľnosť kĺbu.
Ak sa nájde menšia patológia pomôže minioperácia JPS (juvenilná pubická symfyziodéza) - cielové poškodenie teplom rastovej zóny pánvy. Pánva tak prestáva rásť , kĺb pokračuje. A práve táto nerovnosť nám vytvorí správne utvorenie kĺbu.
Nevýhodou je, že zákrok sa musí vykonať najneskôr do 4. mesiaca života šteniatka.
Operácia je minimálne invazívna a šetrná, určite odporúčam pri drahých dovezených psoch určených do chovu.
V podstate aj u normálnych psov, určite to výjde lacnejšie než následná liečba a "prevencia" dysplázie. Kto predvída je skrátka prorokom :-)
Čo robiť u starších psov?
Len pre úplnosť existuje tzv. TPO (trojitá osteotómia pánvy),čo je už ale zložitý chirurgický zákrok. Po 12tich mesiacoch života psa už nemá až taký význam a ostáva už len konzervatívna liečba.
Kto chová psa na chov s papiermi pôvodu musí absolvovať rtg vyšetrenie na kĺby, kedy si FCI určuje sama (väčšinou v 12,16,18 mesiacoch života) a existuje presný postup diagnostiky rtg., takisto to nemôže posudzovať každý veterinár, ale
tzv. špecialista na posudzovanie DBK (napr.ja nemôžem)...
Výsledkom je archivovaný rtg snímok a ohodnotenie stupnicou
A(0)- kĺb bez postihnutia
B(1)-hraničné postihnutie (nami hovorené LTT- len tak tak :-))
C(2)-mierne postihnutie
D(3)-stredné postihnutie
E(4)-ťažké postihnutie
Celkové hodnotenie sa udáva podľa horšieho kĺbu, tzn. že keď máte jeden Ačkový kĺb a druhý Ečkový, ste celý Ečkový
Čo terapia?
KONZERVATÍVNA terapia, alebo terapia na mieru
Tu sa jedná o snahu majiteľa zmierniť čo najviac zaťaženie bedrového kĺbu a to jednak:
-znížením hmotnosti (na stanovenie ideálnej váhy použijete buď konkrétne tabuľky, alebo sa opýtate svojho veterinára, ja
osobne sa držím starého príslovia, že psovi by mali byť vidieť posledné 2 rebrá-teda u väčšiny plemien :-)....)
-obmedzením záťaže (zvolíme vhodnú formu aktivity, tj. napr. 15minút plávania, než hodinu behania)
-zateplenou búdou, kvalitným výbehom, kľudovým režimom
-kĺbna výživa, chondroprotektíva (či už ako súčast granúl, tabliet, práškov, surových veľkých kostí, či po domácky vyrobená psia "huspeninka")
-liekmi proti bolesti a zápalu (tzv.nesteroidné antiflogistika, kúpite u lekára....veterinárneho!!!!!!!!!)
Prečo to píšem? Pretože tu ešte stále máme JEDEN TAKÝ MENŠÍ SLOVENSKÝ "NEšVAR" A TO PODÁVANIE ĽUDSKÝCH PREPARÁTOV TYPU IBALGIN, IBUPROFEN, ACYLPYRÍN a pod., ktorými skutočne psovi pomôžete, ale akurát do truhly, tj. pes vám na tieto "lieky" umrie, vykrváca, utvoria sa žalúdočné vredy, rozleptajú žalúdočnú sliznicu, zvyšujú krvácanie u onkologických pacientov... A tí čo už prípravok podali sa aspoň dozvedia, prečo pes krvácal odkiaľ len sa dalo.
Ak vám konzervatívna liečba nezabrala, existuje tu ešte CHIRURGICKÁ terapia a to resekcia (odstránenie) hlavice stehennej kosti a urobenie totálnej endoprotézy (umelého bedrového kĺbu), presne tak ako to poznáme u ľudí.
Ako sa hovorí v jednom vtipe, jediný rozdiel je v tom, že človek čaká na umelý kĺb pól roka, retríver to má spravené druhý den
Osobne ale u starších zvierat (!!!!) až tak neodporúčam a doporučujem skôr eutanáziu....:(
A to je tak asi z mojej strany v skratke zatiaľ všetko, prípadne info čo, kde a za koľko vám poskytnú na väčších klinikách kde určité zákroky robia.
Prajem pekný deň....
--------------------------------------------------------------
Elaphrus cupreus - pobrežník medený. Tento zákonom chránený drahokam patrí do obrovskej rodiny bystruškovitých. Je jasné, že je podľa pomeru hlavy k telu vzrastom neveľký. Nachádza sa pri vodných nádržiach, tento konkrétne v celkom vysokej nadmorskej výške. Je to nádherný "úlovok", hmyzák s tyrkysovými a smaragdovými odleskami, vykladaný akoby diamantami - to spôsobujú jamky na jeho krovkách, ktoré sú vyplnené modrými pigmentami, a keď na neho zasvieti slnko ako teraz, no úžasné! Málokomu sa podarí stretnúť túto trblietajúcu sa nevšednú nádheru.. Krušné Hory.
Zdroj: Gevura
-------------------------------------------------------------
Carabus glabratus - známejšia pod menom bystruška hladká. Bystrušky sú veľké chrobáky, ktoré sú veľmi adaptabilné na všemožné prostredie. Sú však citlivé na chemické zmeny prostredia. Majú silné kúsadlá a sú mäsožravé - či už lovia, alebo sa prikrmujú mŕtvolkami, ktoré nájdu. Nie všetky bystrušky sú dravé, sú aj bylinožravé druhy. Keďže bystrušky stretávame my - denní tvorovia väčšinou za dňa, málokto vie, že sú to vlastne nočné živočíchy. Malé Karpaty. Zdroj: Gevura
--------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
Gryllus campestris - svrček poľný. Je asi najhlavatejší a narozkošnejší zo svrčkov! Neviem, koľko informácií sem napchám, lebo pokusy entomológov hlavne čo sa týka párenia a stridulácie svrčkov nemajú konca kraja.. A vôbec, ich anatómia a život....
Uzavrela by som to asi tak, že,, "je mnoho čo povedať, tak sa ani do toho nepúšťajme. .."..Donau-Auen Zdroj: Gevura
--------------------------------------------------------------
Medvedík obyčajný (Krtonôžka obyčajná)- Gryllotalpa gryllotalpa...
Vzácnosť ho takto stretnúť, žijú hlboko v zemi. Je to jediný príbuzný cvrčkov..
-----------------------------------------------------------------
Tento vtáčik sa volá dažďovník, je to vynikajúci letec, ale keď nechtiac pristane na zemi, alebo Vašom balkóne, nedokáže vzlietnuť.
Pokiaľ nie je zranený, nepotrebuje nič viac, len zodvihnúť do výšky: položiť na ruku a zdvihnúť ju nad hlavu, alebo vtáčika uložiť do škatule a položiť na okno a on krásne odletí..zdroj: internet
-----------------------------------------------------------------
Ucholaky majú dva páry krídel. Vrchný, predný sa zmenil skôr na akési krytky pre zadné blanité krídla, ktoré mu umožňujú lietať. Ucholak je však pomerne nešikovný letec a svoju schopnosť využíva zriedkavo.
Načo sú im "klieštiky" vzadu?
Slúžia im predovšetkým na roztváranie či skladanie krídel a na obranu. Ucholaky sa však dokážu brániť aj zapáchajúcim sekrétom z odpudzujúcich žliaz na brušku.
Samčeka možno rozoznať podľa toho, že má zakrivenejšie klieštiky ako samička.
Kedy vlezie ucholak do ucha
Starý mýtus o tom, ako ucholaky obľubujú vliezť do ucha a využiť kliešte na prestrihnutie ušného bubienka, je zakorenený hlboko v ľudskom povedomí. Údajne pochádza z čias, keď ľudia o ucholakovi nevedeli oveľa viac ako to, že vylieza z uší mŕtvych ľudí, ktorých kdesi našli.
Pravda je taká, že jediný dôvod, prečo by ucholak liezol do niečieho ucha, pramení v jeho záľube v chránených tienistých miestach.
Ak by sa náhodou stalo, že sa vám tento hmyz do ucha dostane, bez paniky navštívte lekára a on silným prúdom vystrieka potvorku von. Každopádne, záľubou ucholaka nie je prestrihovanie ušných bubienkov, ale len odpočívanie na pokojnom, tienistom mieste.
Zdroj: internet
------------------------------------------------------------------------------------
Hrobárik malý - Nicrophorus vespilloides (plný vošiek..) "vespa" - osa, teda možno "osoidný".. Chrobáčik, keď ho naserieme, začne pindať - bzučí, ako keď máš prepálené basy v sluchátkach.. Je to dravý chrobáčik, živí se larvami hmyzu rozožierajúcich mŕtvolky v lesoch. Samica sa stará o svoje potomstvo - kŕmi ho - a až vtedy sa stáva nekrofágnou.
Hrobárici majú veľmi dobrý čuch, zahrabávajú si tiež svoje mŕtvolky a stavajú si chodbičky v zemi vedľa mŕtvoliek, a tam zároveň chovajú svoje potomstvo. Samček, keď nájde mŕtvolku, tak začne vylučovať taký feromón, ktorý prezradí samičke, že našiel potravu. Malé Karpaty. Chrobáci sú nesmierne zaujímaví. Úžasný je svet hmyzu..Zdroj: Gevura
-------------------------------------------------------------------------------------
Spoľahlivo skonzumuje larvy komárov aj iného hmyzu, i ostatné osadenstvo - od rýb až po obojživelníky. Na fotke je samec - má hladké krovky a prísavky na zadných nôžkach, čo tu veľmi nevidno. Tento chrobák sa údajne bez problémov živí aj v jazierkach v nadmorskej výške 2500 m.
--------------------------------------------------------------
Čím zase ale rozčúlite do nepríčetnosti mňa sú superlatíva na jazvečiu masť, ktorá funguje od migrény, cez liečbu hemoroidov až po liečbu lobotómie mozgu, skrátka ak máte s niečím problém, rada vám dám pár faciek a účinok rovnaký než tento mŕtvolný elixír. Kožušiny z jazveca som popravde nikdy nevidela, je ale pravda,že odkedy nepracujem na nóbl klinike, nestretávam sa s týmto druhom pacientov (klientov)....:)
Jazvec lesný je ale zaujímavý aj pre iné svoje špecifiká. Napr. vidí monochromaticky, nemá slepé črevo, a čo sa týka jeho sociálneho života, v členených norách ich žije viac generácií aj viac rodín. Doma majú čisto, nijaké výkaly, nijaké zvyšky potravy. Nory majú vystlane trávou a listami, a pred norou si hĺbia latrínu, kam chodia kadiť a takisto ju používajú aj ako spoločenské miesto, teda niečo ako krčmu či kostol. Svoje teritórium si značkujú ale sú tolerantné k cudzím návštevníkom. Pohrebné zvyklosti jazveca sú také, že ak príslušník rodiny umrie doma, zamurujú noru, v ktorej bude spať večné veky, alebo mŕtvolku príbuzného vyvlečú von, kde ho potom pochovajú. Zahrabú ho. Dožívajú sa 15 rokov. Ak nájdete mŕtveho jazveca, dajte pozor, je celkom dobre možné, že umrel na tuberkulózu, ktorou sa ale nenakazíte ak nie ste krava, alebo zomrel hladom, vydurili ho dedinské psi alebo ho zrazilo auto. Inak na prirodzene uhynuté zviera nenaďabíte.
Tento jazvec ako vidíte je gigant vo svojom druhu, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o samca, a je samozrejme ulovený, keďže patrí medzi lovnú zver. Napriek početnosti vznikajú záchranné stanice pre jazveca, a právom. Je to krásne, neškodné zviera, ktoré treba obdivovať a chrániť. O.i., ide o isté špecifikum, jazveca európskeho, lebo žije ešte na kúsku Ázie ale je malinko odlišný. Vivat meles!
--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento limax bohužiaľ poje aj slizniaky vlastného druhu. Inteligencia bezstavovcov je síce dokonalá, no trochu iná, než tá ľudská. Hmyz a iné - bezstavovce, majú inteligenciu pamäte. My máme inteligenciu, ktorá sa učí, skúsenosťou a praxou získava. Je to síce nepraktické v rámci prežitia, no zaujímavejšie. Taký plž, alebo hmyzák sa narodí, a keď je mäsožravý, a je aj zrovna nymfou, vie presne, čo má robiť. Má totiž iba jeden pokus. Jeho útok, hoci prvý v živote, je presný, dokonalý a úspešný. Ak by nebol, je isté, že je "úspešnou korisťou". Hmyzák teda nemá možnosť opakovať útok, ani ho zdokonaľovať. Preto už tisíce a milióny rokov používa tú istú stratégiu, lebo je overená a dokonalá! Je dokonalá, ako hmyz sám. S jeho mnohými očkami, nožičkami, jeho úžasnými pestrými exitenčnými stratégiami, orgánmi, životaschopnosťou.. Človek, antilopa či vlk sa učia. Učia sa pokus - omyl. Človek je posledný článok evolúcie. A preto - milí priatelia, uvedomte si, že ak toto čítate, nachádzate sa aj VY v ríši ľudí, ktorí dostali možnosť chápať svet inak, teda tvoriť, uvedomovať si vlastnú smrť, možnosť vyhýbať sa loveniu, bolesti, trápeniu, zime, teplu, parazitom a iným bojom, tak nebuďte sprostí a primitívni ako dravce, ktoré nemajú na výber!. Máte na výber, tak voľte múdrosť a láskavosť, lebo to sú pravé vlastnosti božskej inteligencie, ktorou sme boli všetci obdarení. Ja viem, že svet riadia "žľazy", ale na to sme tu, aby sme pochopili, že MY tomu nepodliehame.. No, a teraz sa vrátim trošku ešte k hmyzej inteligencii. Je to tak dokonalá stratégia na prežite, že nepotrebuje už zmenu. Je to čosi akoby nadčasové, niečo, čo nepodlieha počasiu, svetlu, pohlaviu,,, čosi, čo je dokonalé - dokonané. A to ma fascinuje. Ale - sú isté druhy chrobákov, napr. scarabeidae, alebo - na zákl. pokusov so švábmi, ktoré potvrdzujú, že aj hmyz sa vie učiť!!! Fascinujúce!. Krásny je tento svet. Škoda len, že moja hlava nedokáže vedieť všetko... Stále si uvedomujem iba to, koľko ešte neviem, pričom na druhej strane sa každý deň snažím podchvíľou nemyslieť, teda - nemať myseľ. Je to zaujímavé, lebo čas vtedy beží inak, a trebárs, keď ma niečo trápi, alebo hnevá, zrazu to kdesi akoby zaniká, ako by sa ma to v tých "chvíľach" ani netýkalo. No a čo pozorujem už pár rokov, čím som staršia, tým mám menej otázok, čo je paráda.. Možno sa v bud. živote narodím ako hmyz ;) Takže - poprosím vás, nezašliapnite ma, kukajte si pod tie svoje "božské" nohy, kam špliapu tie vaše kroky... No, a teraz vidíte, kam sa dá dostať pri stretnutí so limax maximusom ;) Zdroj: Gevura
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Slimák popolavý - Limax cinereoniger, Krušné Hory, Čechy..Táto "popartová" fotka len akoby prirodzene komentuje plža kále..Je velice zvláštne stretnúť na výlete svalnatú nohu s hlienom.. Tento konkrétny plž je všežravec tak, ako aj iní plži, a bez váhania si pochutnal aj na čokoláde, ktorú som mu ponúkla
Správne som predpokladala, že je podobný "kompostér" ako môj jazvečík, a túto dobrotu zmlsne.. Tak aj bolo. Jeho "radula" to rozdrtila v jednej sekunde! Zdroj: Gevura
-------------------------------------------------------------------------------
Vážky a šidlá sú veľmi špecifikými letcami v hmyzej ríši. Každým krídlom dokážu pohybovať samostatne, a pôsobia ako miniatúrne, predátorske vrtuľníky. Naša najväčšia vážka - Anax imperator, dokáže letieť až 50-tkou! Jej nohy nie sú kráčavé, zato však chytenú korisť - komáre, pakomáre, muchy či motýle nepustí, a kto už pozoroval vážku pri konzumácii svojej obete vie, že jej mohutné čeľuste fungujú ako silné rezače, ktoré oddelia hlavu muchy od tela asi tak, ako zmizne nôž v dužine melóna.. Aby som sa veľmi nerozširovala, sú to hmyzáci žijúci hlavne pri vode a prechádzajú nedokonalou premenou, čo znamená, že kto chce vedieť viac, tak si to zistí.. Túto som odfotografovala na dunajských ramenách, na maďarskej strane, neďaleko Bratislavy. Zdroj: Gevura
-----------------------------------------------------------------------------------------
Jež je pomalý lovec, má malé, nie veľmi dobré očká, ale výrazne dobrý čuch - čo vidno aj na tomto už samostatnom nedospelcovi. Tento "zježený" postoj poznajú viacerí z nás, lebo jež je celkom hojný a rád sa zdržuje v parkoch, alebo pri väčších zelených plochách, tiež v okolí ľudských bydlísk. Tento podivuhodný živočích je cez zimu v hibernačnom stave a vie prežiť v telesnej teplote 4°C pár dlhýýých týždňov! Jeho srdiečko, ktoré inak bije okolo190 úderov za minútu, sa spomalí na cca 15... Teda - prejdú minúty a ježko sa nadýchne raz.. Je to ako schopnosť jogínov - ovládať svoje srdce. Ale i tak, keď sa niekomu javia hibernujúce zvieratá ako jogíni, mne sa všetky zvieratá javia ako bytosti neustále zotrvávajúce v bdelej nirváne, s tým rozdielom, že si to neuvedomujú. Môj pes leží na gauči a hlavu ma vzpriamenú - pozerá kamsi, a pozerá tam zopár minút, a stále je tu, keď na ňu hľadím, ona nepozerá tupo ale aktívne, je prítomná celou svojou bytosťou.O ježkoch je známa ešte jedna výrazná vec. Že je to blcháč. Milí a vážení - nemá o nič menej bĺch než srna, jazvec, či mačka, alebo aj domáci pes. Avšak - každé z týchto zvierat - aj jež, má svoje konkrétne blchy. A jež má blchy ježie - teda také, ktoré nepreskakujú na psy či mačky, už vôbec nie na ľudí..Takto to píše múdra literatúra, my milovníci však vieme svoje :-)))).Ak sa ho rozhodneme aj tak zbaviť týchto nepríjemných parazitov odblšujeme vždy vonku a na to špecialnymi prípravkami, ja konkrétne mám vyskúšaný púder Bolfo. Málokto vie, že jež sa vie potiť trebárs ako kôň ;) Potné žľazy má na brušku, takže ak má ježko suchú pokožku, natierame ho IBA v oblasti pichliačov. A hlavne - NIKDY nedávajte ježkom mlieko!!! Majú z toho škaredé hnačky...Nežerie jabĺčka ani iné ovocie, je to mäsožravec, je lovec. Loví dážďovky, červy, slimáky, hmyz. V takej maštali sa mu poteší každý spravny hospodár, nechá ho spať vo voňavom sene a vidle odloží ďaleko z dosahu, aby nenabral tohoto šikovného a k ľuďom priateľského spoločníka. . Nepohrdne kuracinou či mačacími granulami. Zdroj: Gevura
--------------------------------------------------------------------------------------------
Silvester, petardy a iné dobroty
Čo robiť keď pes utečie? Prvé kroky ktoré je nutné podniknúť keď sa vám pes zabehne:
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/news/silvester-petardy-a-ine-dobroty/
8 mýtov o výchove psa ( alebo ako to nerobiť)...
Svet psíčkarov je plný mýtov a predsudkov spájajúcimi sa so starostlivosťou o psa, jeho výchovu, výcvik či stravovanie. Neinformovaná verejnosť, laici, menej skúsení, ale aj dlhoroční kynológovia so zastaranými názormi sú častokrát tvorcami mýtov o tom, ako správne vychovať psa. Tieto informácie potom ovplyvňujú tých, ktorí majú svojho prvého chlpáča a chceli by sa niečomu priučiť. Mnohé informácie sú pôvodu JPP ( jedna pani povedala ), nie sú založené na objektívnych základoch no napriek tomu sa tradujú z pokolenia na pokolenie. Tieto dezinformácie ovplyvňujú budúcich psíčkarov natoľko, že namiesto zdravého sedliackeho rozumu uvedú do praxe aj to čo by nemuseli a z normálneho veselého, vyrovnaného šteniatka sa stane labilný, vystresovaný, problémový pes.
1. Pes nesmie vchádzať prvý do dverí- je to prejav dominancie.
O dominancii sme si už čo- to popísali aj v iných príspevkoch. To či pes vchádza do dverí prvý, druhý alebo posledný je úplne jedno a nemá to absolútne žiaden vplyv na jeho dominanciu. Služobné psy zväčša do dverí vchádzajú prvé a s dominanciou problém nemajú. Moje psy vchádzajú ako sa nám zadarí- a takisto nie je s dominanciou žiaden problém. Jediné, čo je vhodné ustriehnuť, aby vás alebo člena vašej rodiny pes vo dverách nezvalcoval.
2. Pes nesmie chodiť na prechádzke pred vami
Prechádzka je o tom, aby sa pes prešiel, vyblbol a vyvenčil. Tvorca tejto myšlienky mal zjavne sebadeštrukčné sklony- u nás platí pravidlo, unavený pes, spokojný pes. Ako to docieliť tak, aby mi pes celú prechádzku kráčal ako husička za zadkom si neviem celkom predstaviť. Dôležité na spoločných prechádzkach so psom je, aby na vôdzke neťahal a na voľno aby zvládal stopercentné privolanie.
3. Pes si musí jedlo, vodu, pohladenie či prechádzku zaslúžiť.
Táto informácia sa dodnes praktizuje najmä u priaznivcov športovej kynológie. Odopierať psovi základné životné potreby je však podľa môjho skromného názoru istá forma tyranstva a nechať psa vyhladovať len aby na pľaci či pri pachových prácach podával lepší výkon nie je celkom v poriadku. Dodržiavať však isté pravidlá pri kŕmení je na mieste a pravidlá slušného správania pri jedle sú jedny z prvých vecí, ktoré psov po príchode k nám učíme.
4. Pes nesmie do postele
To, či psa do postele pozvete alebo nie je čisto len a len na vašej pohodlnosti. Nemá to absolútne žiaden vplyv a ,, dominanciu,, či postavenie psa . Keď už sa rozhodnete že svojho chlpáča využijete ako perinu, treba mať na pamäti že tak ako aj pri všetkom aj vo vašom pelechu musí dodržiavať určité pravidlá.
5. Pes musí jesť posledný pretože aj alfa ( vy ) jedinec žerie vo vlčej svorke ako prvý
To, že alfa jedinci žerú vo vlčej svorke ako prví a zožerú najviac je jeden veľký mýtus. Alfa pár sa pri skolení koristi stará o prerozdelenie potravy medzi ostatných členov svorky a zväčša sa najviac nažerú jedinci na pozícii beta, ktorý musia byť najväčší a najťažší- je to totiž akási ochranka svorky, zabezpečujú ochranu svorky pred nepriateľmi.
Na dedinách to dodnes funguje tak, že hospodár nesadne za stôl skôr ako nemá nakŕmené zvery. U nás to funguje podobne. Vybehaný a najedený pes je spokojný pes , ktorý bude spokojne funieť v pelechu zatiaľ čo vy budete jesť. Hladný pes bude s najväčšou pravdepodobnosťou hypnotizovať vás a váš tanier a pokiaľ zistí, že sa mu to vyplatí, začne pri jedle žobrať.
6. Šteňa nesmie medzi ľudí či iné psy kým nemá všetky očkovania
Túto informáciu poskytujú neskúsenejším chovateľom najmä veterinári. Jedna vec je vypustiť šteňa do potkanmi a prašivými psami zamorenej dediny či útulku a iné je socializovať ho s mestskými psami na cvičáku či na prechádzke. Možnosť nákazy šteňaťa je minimálna, zato nedostatočná včasná socializácia sa so psom ponesie celý život.
7. Na psa treba tvrdo- najlepšie je pri výcviku vyslovovať povely nepríjemným tónom a nahlas- dáte tým psovi najavo kto je tu pán
Na to, aby ste psovi dali najavo kto je pán nemusíte na psa hulákať či byť k nemu nepríjemný. Pes má vykonávať povely s radosťou, nie za trest, preto je potrebné tomu prispôsobiť tón hlasu. Takisto nie je potrebné povely kričať, pes ma totiž niekoľko stonásobne citlivejší sluch ako človek. Rešpekt si tým nezjednáte, akurát vám pes bude cvičiť zo strachom a neochotou- a najmä vám pri toľkom kriku nebude rozumieť.
8. Nikdy sa neuvádzajte do polohy ktorá je v úrovni psa / nižšej ako pes- stratíte tak svoje alfa postavenie
Váš pes naozaj nerieši či stojíte, čupíte alebo ležíte vedľa neho na dlážke. Je natoľko inteligentný, že aj keď sa s ním maznáte na rovnakej úrovni, stále vie kde je jeho miesto. V určitých situáciách môže byť zaujatie rovnocennej polohy pre psa najväčšou odmenou akú mu môžete dať ( platí to najmä u kontaktnejších jedincov).
Hnačka u psa
Hnačka je jeden z najčastejších zdravotných problémov, s ktorým sa majiteľ psa môže počas života stretnúť. Stačí malá odchýlka od stereotypného kŕmenia a u citlivejších psíkov nastane problém v podobe hnačky. Kedy však stačí domáca samoliečba a kedy je nutné navštíviť veterinára?
Pri rozhodovaní, či letieť s hnačkou k veterinárovi a stresovať psíka zbytočnou návštevou ambulancie ( a svoju peňaženku poplatkom za veterinárne vyšetrenie ) treba brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov ako vek psa, počet stolíc počas dňa, iné zdravotné komplikácie ako zvracanie, apatiu či farbu stolice. Takisto je potrebné zamyslieť sa, či pes nezjedol dobrotu na akú nie je zvyknutý.
Najčastejšie príčiny hnačky u šteňaťa a mladého psa:
- mladé psy radi nové veci skúmajú jazykom, ochutnávajú aj to, čo by nemuseli, preto sa môže stať že pes zožerie cudzí predmet či potravinu na ktorú nie je zvyknutý
- vnútorné parazity- šteňatá a mladé psy získavajú vďaka svojej zvedavosti vnútorné parazity veľmi ľahko, jedným z prejavov je práve hnačka ( na základe výsledku koprologického vyšetrenia je nutné v prípade prítomnosti parazitov psa odčerviť )
- zmena stravy- šteňatá a mladé psy sú na zmenu stravy mimoriadne citlivé, stačí aj kúsok pamlsku na ktorý nie je psík zvyknutý a problém v podobe hnačky je na svete
- alergia- jeden z príznakov potravinovej alergie je hnačka
- infekcia v podobe baktérii a vírusov
Staršie psíky majú krehkejšie zdravie, preto okrem vyššie vymenovaných dôvodov môže byť príčina hnačky úplne inde. Jedným zo symptómov ochorenia pankreasu, obličiek, nádorových ochorení zažívacieho traktu alebo iných vážnejších ochorení môže byť hnačka. V prípade pravidelne sa vracajúcej hnačke alebo dlhotrvajúcej hnačke je potrebné dať svojho miláčika dôkladne vyšetriť.
Kedy je nutné navštíviť veterinára?
V prípade že okrem hnačky pes intenzívne zvracia
- ak sa v stolici či zvratkoch objavuje prímes krvi
- ak je stolica častejšia ako 6krát počas dňa
- ak je pes apatický, nič ho nebaví, nepije, nemá záujem o pamlsky či hračky ako za normálnych okolností
- ak pes zvracia, hnačka má tmavozelenú farbu
- ak sa hnačka u psa nezlepší po nasadení diéty v priebehu 3-4 dní
Ak je psík rovnako aktívny ako za normálnych okolností, nič ho nebolí, má chuť žiť, jesť, piť, stačí bojovať proti hnačke domácou samoliečbou.
Vhodná strava pre psa s hnačkou by mala obsahovať:
- uvarené kuracie prsia bez kože a kosti ( !!! )
- rozvarenú ryžu aj s vodou v ktorej sa varila , pre odporcov obilnej zložky v strave psa či psov alergikov ošúpané nastrúhané rozvarené zemiaky aj s vodou v ktorej sa varili
- nastrúhanú rozvarenú mrkvu
ideálne je variť všetko spolu ( ušetríte čas aj množstvo riadu ) a podávať v malých porciách niekoľkokrát denne
Pomôcť svojmu psíkovi môžete aj prírodnými prípravkami ktoré nezaťažujú organizmus, zastavujú hnačku a zlepšujú trávenie ako sú klasická Smecta alebo EnteroZoo gel ktorý navyše podporuje imunitu.
Ak si nie ste istý či je potrebná návšteva veterinára či postačí diéta, vždy radšej kontaktujte svojho veterinára, ktorý pozná zdravotný stav vášho miláčika.
Falošná gravidita
Falošná gravidita je stav suky, najčastejšie po háraní, kedy sa správa tak, ako by bola kotná aj napriek tomu že k nakrytiu neprišlo. Pseudogravidita pochádza z čias, kedy psy žili vo svorkách- fungovala ako ochrana pre zachovanie rodu. Vo svorke majú potomkov vždy len najsilnejšie jedince- alfa samec a alfa samica. Alfa samica si dáva záležať na tom, aby bola jediná s právom na potomstvo, pri veľkej snahe alfa samice ostatné suky zvyčajne ani nehárajú- tak to funguje u vlkov, vo väčších zdomácnených svorkách psov- chovoch, zvyknú zase suky hárať v rovnakom čase. Ak by však prišlo pri pôrode k úhynu matky, suky vo svorke preberajú úlohu náhradnej matky a začnú sa o šteňatá starať ako o vlastné vrátane dojčenia. Každá vlčia samica zastáva vo svorke určitú pozíciu, na ktorú vychováva zverené šteňa. Ak by sa stalo, že by bola nakrytá iná samica ako alfa, alfa samica potomstvo zabije. Tak to ale funguje u vlkov, u zdomácnených psov je to však trochu inak. Nakoľko našim psíkom častokrát doprajeme viac ako by sme mali, majú nadbytok stravy či si ich na seba príliš fixujeme, vznikajú či už v správaní alebo v zdraví rôzne nerovnováhy. Divo žijúce feny či vlčice kvôli ,,bojovejším,, podmienkam hárajú len raz ročne, u zdomácnených súk je to za normálnych okolností dvakrát ročne. Je to preto, že majú ideálne podmienky pre život. Aj toto môže byť podľa niektorých odborníkov príčina falošnej gravidity.
Falošnú graviditu má na svedomí hormonálna zmena- začne klesať progesterón a zároveň mierne stúpa estradiol a prolaktín, ktorý ma na starosti mliekotvorbu. Nerovnováha týchto hormónov má za následok, že sa suka správa ako kotná.
Príznaky falošnej gravidity
- suka si začína nosiť do pelechu hračky a stará sa o ne, stráži si ich a je na ne fixovaná
- zvýšená mojkavosť, prítulnosť
- neposlušnosť, neochota pri práci
- neochota chodiť von
- agresia voči psom, okoliu
- zdurenie mliečnej žľazy
- zdurenie a sekrécia vulvy
Liečba falošnej gravidity
Pokiaľ sú príznaky iba v počiatkoch, bez mliečnej sekrécie, je vhodným riešením fenku viac zamestnať, fyzicky aj psychicky. Takisto znížiť príjem stravy ( literatúra uvádza 60-70% na dobu 10 dní) , odstrániť z okolia hračky, venovať sa fenke ( no neľutovať ju, nadmerne sa s ňom nemaznať ). V prípade že sa vyskytne aj mliečna sekrécia, je vhodné navštíviť veterinára ktorý nasadí v ťažších prípadoch hormonálnu liečbu. Pokiaľ sa falošná gravidita pravidelne vracia, je na miestne zvážiť kastráciu fenky, pretože neriešenie tohto stavu môže viesť aj k nádorovým ochoreniam či mastitíde
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/barf/
Dominantný pes
Ťahá váš pes na vodítku, chodí prvý do dverí , skáče na vás, hľadá vyvýšené miesta? Na cvičáku by vám tvrdili že je dominantný, nasadili by mu elektrický obojok, povedali by vám aby ste mu cvične odoberali misku a samozrejme, dali ho vykastrovať. Toto správanie však s dominanciou nemá absolútne nič spoločného a spomínané metódy sú skôr forma buzerácie. Moje psy chodia predo mnou ,za mnou, cezo mňa ako sa im zachce, spia na posteli, žerú ako prvé, no s postavením vo svorke máme jasno. Pes so spomínaným správaním je len nevychovaný , dominantných psov je na svete skutočne veľmi, veľmi ale veľmi málo. Skúste sa zamyslieť, nastaviť pevné pravidlá a z rozmaznaného diktátora máte vyrovnaného pohoďáka .
Dominantný pes je pes veľmi inteligentný, ktorý vás dostane presne tam, kde potrebuje bez toho ,aby ste si to všimli. Je to prirodzený vodca, ktorý slabším neubližuje a zuby vycerí až keď sa mu neprispôsobíte. V momente, keď prestanete fungovať podľa jeho pravidiel a odmietnete sa mu podriadiť, je zle. Existujú dve skupiny ľudí- prvá je taká, ktorá sa psa začne báť, začne ho rozmaznávať aby sa náhodou niečo také opäť nepritrafilo, aby sa ich mucinko nehneval a bolo mu po vôli, a boja sa vlastnému psovi otočiť chrbtom. Druhá skupina je skupina hrubokrkých machov, ktorí dajú na radu cvičákových blbcov a pokúsia sa zlomiť psa hrubou silou. Obidvom skupinám sa však ich správanie veľmi vypomstí, nakoľko ma toto dominantné zviera častokrát viac rozumu ako ich pán. V prípade, že na dominatného psa natrafíte, potrebujete pevné nervy, kľud za každých okolností a DÔSLEDNOST . Treba nastaviť pevné pravidlá ktoré sa budú dodržiavať za každých okolností a naučiť sa používať rozum. Pokiaľ takému psovi neveríte, dobrým spoločníkom vám bude v prvých dňoch náhubok a základné povely, bez ktorých sa práca so psom nezaobíde- najdôležitejšie je privolanie, za každých okolností na prvý krát, odoslanie na miesto a odloženie. Taktiež je veľmi dôležité ukázať psovi, že pokiaľ bude robiť to, o čo ho žiadate, budete kamoši, no pokiaľ nie, bude mať nevýhodu (obmedzené maznanie, odmeraný postoj, nepríjemný tón hlasu a celkovo, obmedzené všetky výhody). Musíte mu dať najavo čo si o jeho správaní myslíte a to aj v prípade, že nekoná správne. Stačia vám jemné gestá, mimika, tón hlasu a psychické nastavenie. K dominantnému psovi treba pristupovať s rešpektom, no v žiadnom prípade nie so strachom .
Na záver by som vás poradila, používajte svoj zdravý sedliacky rozum, verte svojej intuícii a ,, odborníkov,, počúvajte len jedným uchom. Pokiaľ si nie ste istý, či máte doma psa dominantného alebo len rozmaznaného, neváhajte mi napísať, skôr ako vám niekto poradí zle a zničíte si dôverný vzťah plný lásky so svojím chlpáčom.
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/otazky-a-odpovede/
Granule- to najlepšie pre nášho psa?
Alergie, cukrovka, obezita, rakovina. Tieto choroby , rozšírené u ľudí na celom svete, čoraz viac postihujú aj psov. Ako je to možné? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Zlá životospráva. Veľká časť majiteľov domácich maznáčikov podľahla trendu granulovanej stravy- je totiž najpohodlnejšia a je v nej obsiahnuté všetko, čo pes potrebuje. A aj to, čo nepotrebuje.
Termicky extrudované krmivo sa vyrába pri teplote až 200°C, čím sa zaručí, že takmer všetky prírodné živiny sú zničené, preto je nutné nahrádzať ich umelými, pre psa nevyužiteľnými. Krmivo obsahuje veľké množstvo dochucovadiel, konzervantov , tajné prímesi o ktorých sa bežný človek nemá šancu dozvedieť. Geneticky upravované ingrediencie, mäso z hnijúcich zvierat, často krát aj domácich maznáčikov ako samotné psy či mačky, kafilérne zbytky. Splašková voda z toaliet a spŕch, výkaly zvierat, perie ,obilniny , občas aj dioxín a iné dobroty sú dnes súčasťou receptúry vychytaných značiek , ktorých reklamy nám tvrdia, akú krásnu srsť a ešte krajšie hovienka bude mať náš pes .Tieto chutné komponenty nájdete na obale pod názvom mäsová alebo mäsokostná múčka, prípadne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Sucháre síce psovi chutia, veď sú plné dochucovadiel a éčiek, no pre jeho zdravie prospešné rozhodne nie sú. Oku majiteľa tiež ulahodia, sú krásne tvarované od kostičiek až po srdiečka, nádhernej sýtej farby. Pes je ale mäsožravá šelma s podobnou tráviacou sústavou ako vlk, čiže je dokonale prispôsobený na trávenie surového mäsa a kostí. To vám ale bežný veterinár nepovie, pretože sponzori granúl mu doprajú krásnu letnú dovolenku, zimnú dovolenku ,pomôžu zaplatiť nové auto a krásny veľký dom. Je to veľmi výhodná spolupráca, ktorá neberie ohľad na zdravie a prirodzené potreby psa.
Pokiaľ si myslíte, že chémia do psieho jedálničku nepatrí a granule nie sú pre vašu potvorku to pravé, ste na veľmi správnej ceste. Ak sa však bojíte, že po surovom mäse bude pes agresívny, bude viac loviť či dostane salmoneu, bojíte sa zbytočne- sú to mýty. Naše psy sú mäsožrúti už pár rokov a na vlastné oči sa môžete presvedčiť, že sú milé, zdravé a spokojné. Čo sa parazitov a baktérii týka- granule zostávajú v tráviacom trakte až 3 dni, zatiaľ čo surová strava sa trávi maximálne 24 hodín. Domyslite si, koľko baktérií a plynov sa vyprodukuje počas kvasenia granúl v žalúdku . Pokiaľ ste prekonali prvotné obavy a neviete, ako správne kŕmiť surovou , prečítajte si teda niečo o BARFe, prirodzenej metóde kŕmenia psov.
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/otazky-a-odpovede/
Ťahanie na vodítku
S týmto problémom sa stretávam najčastejšie a pritom jeho odstránenie nie je nič komplikované.
Na bežnom cvičáku vám povedia, že váš pes je dominantný, pretože kráča pred vami a ťahá. Váš pes ale ťahá preto, že mu doteraz nikto nepovedal, že to robiť nemá. Veľa ľudí zabúda na to, že vodítko je ovládač na psa- a keď je pes nonstop v ťahu, nemáte šancu s ním pracovať. Takisto prechádzky z ktorých sa vraciate unavený, s rukami až po zem , nie sú ničím príjemným. Navyše, napnuté vodítko býva aj častým spúšťačom agresie (najmä medzipsej) . Ako teda zabrániť boju o vodítko? Veľmi dôležité je správne umiestnenie obojku. U nás sa používajú klasické kožené obojky, bez ozdôb a cvokov. Obojok by mal byť utiahnutý tak, aby sa vám pod krkom do neho vošli dva prsty a mal by byť posadený tesne za ušami.
V spodnej časti krku nemá obojok žiaden význam, pes tam má krk najmohutnejšie osvalený a tým pádom najmenej citlivý. S obojkom za ušami je pes perfektne ovládateľný. Sťahovacie či ostnaté obojky v boji proti ťahaniu nemajú žiaden význam. Dôvodom je ich nesprávne používanie a kovové oká sa často zasekávajú. Prechádzku si však chceme užiť my aj pes, no pokiaľ je chlpáč obesený na sťahováku, chrčí, dusí sa a do mozgu sa mu nedostáva dostatok kyslíku, len sotva si ju môžete užiť. A verte či nie, ťahať bude stále rovnako. Veľmi dobrou pomôckou pre chronických ťahúňov je HALTI ohlávka. Touto ohlávkou môžete manipulovať hlavou psa a je skutočne vhodná aj pre veľké silné psy. Keď pes počas prechádzky potiahne, otočí sa mu celá hlava a to mu znemožní ďalšie ťahanie. V porovnaní so sťahovacími obojkami je to oveľa príjemnejšia alternatíva, či už pre majiteľa, alebo pre psa. Aj takú HALTInu však treba vedieť správne ovládať, preto ak si nie ste istí ako na to, neváhajte nás kontaktovať.
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/otazky-a-odpovede/
Ako začať "barfovat" ?
Začať s BARFom nie je žiadna veda. Prechod z iného typu krmiva je možný viacerými spôsobmi, no najviac sa mi osvedčil prechod zo dňa na deň- jeden deň starý spôsob (granule,konzervy...), a na druhý deň už prvá dávka surovej stravy. Druhý spôsob, pri ktorom je ale pravdepodobnejšie že psa preženie je prechod s mliečnym dňom. To znamená že jeden deň staré krmivo, druhý deň mliečny produkt ( zakysané mliečne výrobky, kozie mlieko, ovčie mlieko, čerstvé syry...) a tretí deň surová strava. Prvé dni by mala pozostávať z chudej svaloviny (kuracie prsia, zajac, ryby) a uvarenej ryže s mrkvou, ktorá ukľudní tráviaci systém. Ryžu s mrkvou sa mi osvedčilo podávať prvé tri dni a pokiaľ nenastali žiadne komplikácie, začala som postupne pridávať ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Po týždni som začala pridávať aj ďalšie druhy mäska, vnútornosti a kosti (najprv mäkké kuracie skelety, neskôr už aj hovädzie, bravčové...). BARF je najmä o pestrosti, preto by mal mať pes pestrý jedálniček, čo sa týka mäsa aj príloh. Kŕmnu dávku vypočítame z 2% IDEÁLNEJ váhy psa . Z toho by malo tvoriť 50% mäso 30% kosti 20% príloha (40%listová zelenina 30% ostatná zelenina 30% ovocie). Čo sa doplnkov týka, trh ponúka veľké množstvo doplnkov pre BARFujúcich psov. V tomto však platí že menej je niekedy viac. Nám ku štestiu stačí olej (lososový, tekvicový,olivový alebo akýkoľvek iný, za studena lisovaný), raz do týždňa štipka soli, vaječné žĺtky (cca 2x do týždňa) , pangamin a raz za čas nejaké riasy (spirullina,chlorella, kelpa..). Pred začatím BARFovania však odporúčam naštudovať si literatúru od K. Novosádovej-BARF . Nájdete tam všetko podrobné, vysvetlené a hlavne zrozumiteľné.
Viac tu: https://pespohodak.webnode.sk/barf/